MODA314MODA314

мода українською

Японська естетика у світовій моді

Традиції японської моди цікаві світу, адже мистецтво Японії надзвичайно самобутнє. Естетичні смаки японців достатньо відрізняються від західних. Пріоритетними для них є функціональність, екологічність та близькість з природою.

Сучасний японський дизайн являє собою злиття східних та західних традицій, які доповнюють один одного. Вільний крій, універсальність та комфорт є важливою особливістю східного одягу. Конструкція таких моделей не деформує тіло, в її основі лежать прості геометричні форми. Елементи незакінченості, мистецтво руйнування форми, багатошаровість, скульптурність, неординарні експерименти з формою та кроєм, тривимірні моделі зазвичай притаманні японським дизайнерам.

На початку 70-х років підкорювати західний fashion-простір почали одразу два вихідці з Японії - Кензо Такада (Kenzo Takada) та Іссей Міяке (Issey Miyake). Сьогодні ці імена стали легендами, першопрохідцями вдалого синтезу японських традицій на теренах європейської модної індустрії.

У 1970 році для створення дебютної колекції дизайнер Кензо Такада вперше звертається до японської культури. Завдяки лаконічним формам та різноманітним елементам кімоно модельєр створює нові види одягу. Сукні-балони, багатошарові туніки, подовжені широкі жакети та вкорочені штани, сукні-светри, блузи-кімоно спочатку дивують публіку, а далі викликають справжній фурор. Кензо використовує тканини з квітковим орнаментом, матеріали в смужку і клітку, відмовляється від фурнітури, сміливо поєднує яскраві кольори, що є незвичним для паризького глядача. В його вбраннях відсутні виточки і не видно фігури - так дизайнер надає тілу свободи. Роботи Кензо критики характеризують «новим деконструктивізмом». Модельєр демонструє своє бачення кімоно «по-французьки». Мікси кольорових принтів, етнічні мотиви, геометрія та об’єм стали візитною карткою бренду Kenzo.

Поряд з Кензо на паризьких подіумах дебютує японський дизайнер Іссей Міяке (Issey Miyake), який створює незвичні футуристичні колекції і одразу ж засновує нові напрямки світової моди. У 1973 році на Тижні високої моди у Парижі він демонструє публіці дебютну колекцію «Схід зустрічається з Заходом», комбінуючи традиційне моделювання національного костюму і сучасних модних тенденцій. Об’ємні штани із синтетичних матеріалів, фантастичні сріблясті туніки декламують «одяг майбутнього».

Іссей Міяке оригінально поєднує східну та західну естетику, його одяг принципово новий. Із японських традицій костюму дизайнер запозичає вільний крій, багатошаровість, прагнення до комфорту. Міяке стає новатором в текстильній промисловості. Модельєр акцентує увагу на структурі матерії, прагнучи підкреслити зв'язок між тілом і тканиною. Міяке подобаються геометричні фігури, гофровані тканини, набивка, складки, любить створювати одяг-орігамі. Його колекції наповнені емоціями, театральністю, рухом та кольором. Міяке є противником різних застібок, адже, на його думку,  вони сковують рух. Дизайнер пропонує своїм клієнтам самостійно моделювати одяг, за бажанням конструювати власний силует.

На початку 80-х років Йоджі Ямамото (Yohji Yamamoto) посилює зацікавленість до японської моди. Активно пропагує мінімалізм, що базується на філософському фундаменті японської культури. У 1977 році в Токіо дизайнер демонструє колекцію жіночого одягу, в основі якої лежить чоловічий крій. Після її показу  в Парижі для Ямамото відкриваються європейські подіуми, а згодом і любов нью-йоркських критиків моди. Незважаючи на мішкуватість і асиметричність, речі від Йоджі наділені комфортом та чуттєвістю, а пріоритетними факторами є крій та характеристика тканини. Ямамото відкритий до нового: експериментує з формами, міксує спортивний та класичний стилі, поєднує традиційні японські орнаменти і лаконічну класику. Улюблений чорний колір дизайнер перетворює на культовий.

Слід також відзначити дизайнера Рей Кавакубо (Rei Kawakubo) – жінку з унікальним стилем, роботи якої наповнені японським деконструктивізмом (асиметрією та незвичною формою). Рей Кавакубо немає рівних собі, її марка Comme des Garçons користується великою популярністю серед покупців. 

Перші японські дизайнери, творчість яких відтворювала концептуалізм їхньої культури, безумовно, внесли лепту новизни на європейські подіуми, сформували стабільну зацікавленість до східної естетики. 90-ті подарували світовій моді нові імена: Keita Maruyama, Junya Watanabe, Tsumori Chisato, які щороку дивують новизною. Так і сьогодні, нове покоління японських модельєрів створює колекції, що мають значний вплив на сучасну модну індустрію.

До японського стилю неодноразово звертались доми моди Etro та Pradа, перетворюючи в колекціях деталі східного стилю на модний тренд.
Останні покази весна/літо 2015 також демонструють актуальність японських мотивів в одязі. Наприклад, у новій колекції бренду Alexander McQueen простежуються силуети кімоно. На показі Marni весна/літо 2015 особливої уваги заслужило традиційне японське взуття – сандалі гета. А бренди Maison Martin Margiela, Haider Ackermann, Missoni, Temperley London, Hervé Léger by Max Azria використали східні елементи у вигляді характерних малюнків, широких поясів, вільних рукавів, атласних складок, що нагадують орігамі, а також принтів – сакури і лотоса.

Текст: Ірина Дубленич

 

Haider Ackermann SS 2013Haider Ackermann SS 2013Haider Ackermann SS 2013Haider Ackermann SS 2012 Prada SS 2013Prada SS 2013Prada SS 2013Comme des GarçonsKenzoЛукбук Kenzo Issey MiyakeIssey MiyakeIssey MiyakeYohji YamamotoYohji Yamamoto 1981